Paljudel haiglatel on oma tsentraalne gaasijaotussüsteem, millega tagatakse gaasivarustuse ohutus ja säästlikkus. Gaas toimetatakse mahutist, balloonipaketist või gaasiballoonidest torusüsteemi kaudu haigla erinevatesse gaasiväljunditesse.
Tsentraalne gaasijaotussüsteem koosneb järgmistest osadest:
- Veeldatud hapnikust mahuti ja/või suruhapnik gaasiballoonides/balloonipakettides.
- Dilämmastikoksiid gaasiballoonides.
- Meditsiiniline õhk haiglale kuuluvates kompressorites või gaasiballoonides/balloonipakettides.
- Meditsiiniseadmete gaasides asjaomase kasutaja juures, nt laborites.
Gaasikeskus
Asub haigla esimesel korrusel või eraldi hoones.
Stabilisaator
Võimaldab meditsiiniliste gaaside jaotamist, et vähendada survet haigla erinevatele hoonetele ja osakondadele. Stabilisaator vähendab ja stabiliseerib väljundkeskuse ja hapniku mahuti rõhkude erinevusi.
Rõhukontrollseade/rõhulüliti
Rõhukontrollseade jälgib osakonna erinevate gaaside töörõhkusid. Rõhukontrollseade toimib ka osakonna tagavarakeskusena. Kui keskgaasivarustus katkeb, on võimalik tagavara gaasiballoone ajutiselt rõhukontrollseadme külge ühendada. Samuti on võimalik rõhulülitit kasutada, kontrollimaks, et hapniku rõhk oleks alati dilämmastikoksiidi rõhust kõrgem. Sellega ennetatakse dilämmastikoksiidi voolamist hapniku liinidesse kaasaegse varustuse kaudu. Tänapäeval on see ohutusfunktsioon üldiselt seadmesse sisse ehitatud, nt anesteetilistes seadmetes.
Alarmüksused
Annab teada, kui gaasirõhuga juhtub midagi ootamatut. Madala rõhu alarmi esinemisel tuleb ühendada tagavara gaasiballoon. Alarmi on võimalik sel hetkel mehitatud alarmkeskusesse üle viia.
Avariikatkestuskarp
Vea esinemisel operatsioonisaalis või gaasiväljundis, mis põhjustab gaasi lekkimist, on võimalik gaas avariikatkestuskarbi ventiilidest kinni keerata. Avariikatkestuskarp paikneb iga operatsioonisaali ukse taga koridoris. Selle katkestuskarbiga on operatsioonisaali gaasivarustuse kinnikeeramine kerge, mõjutamata seejuures haigla teisi osi.
Gaasiväljund seina- või laekeskseadmes
Meditsiiniline hapnik, dilämmastikoksiid, meditsiiniline õhk ja seadmeõhk tulevad tavaliselt gaasiväljunditest, mis paiknevad seina- või laekeskseadmetes. Need gaasiväljundid on kavandatud viisil, et toru ühendamine valesse väljundisse pole kunagi võimalik. Toru või varustuse eemaldamisel suletakse väljundväärtus automaatselt. Sellega ennetatakse gaasi lekkimist operatsioonisaali.