Hapnik on oluline gaas, millel on suur tähtsus kogu maailma meditsiinilises abis: alates korrapärasest kasutamisest ja kodusest meditsiinilisest abist kuni kiireloomulise ravini.
Uuringute kohaselt on võimalik hüpoksiaga (nt KOK või uneapnoe) patsientide eluiga mitme aasta võrra pikendada, kui patsiendile osutatakse korrapärast hapnikuravi. Seda eriti, kuna ravi muudab aktiivse elustiili võimalikuks. AGA AB, Linde Healthcare Rootsis, oli esimene ettevõte Euroopas, kes registreeris hapniku ravimina uute eeskirjade alusel. Me tagame protsessi kõik etapid seoses hapniku tootmise, tarnimise ja pakkumisega. Vajadusel saame gaase, mahuteid ja ventiile jälgida.
Hapnik kodusKoduseks hapnikuraviks on kolm erinevat võimalust (arst soovitab Teile sobiva):
- Veeldatud hapnikuga süsteemid
- Hapnik balloonides
- Hapnikukontsentraatorid
Doseerimine ja seadmed
- Kasutage hapnikku alati vastavalt arsti suunistele. Ärge katsetage omaalgatuslikult erinevaid võimalusi.
- Kasutage ainult rõhuregulaatoreid ja voolumõõdikuid, mis on mõeldud hapnikuraviks.
- Niisutuspudeli kasutamisel veenduge, et see on puhas ja püstiasendis.
Ohutu kasutamine
Lugege alati enne seadme kasutamahakkamist ja transportimist selle juhendit.
Ärge katsuge oma HomeLox seadme külmunud osi. Veeldatud hapnik on äärmiselt külm (-183°C) ja võib palja nahaga kokkupuutel nahale põhjustada külmakahjustusi.
Kui te kahtlustate, et teie seadmed ei tööta õigesti, võtke ühendust hooldustöötajatega. Ärge üritage seadmeid kunagi ise parandada.
Mittekasutatavad seadmed peavad olema välja lülitatud.
Hooldamine on väga oluline. Rasv ja õli võib iseenesest süttida, kui see puutub kokku suure rõhu all hapnikuga. Hoidke seetõttu ventiilid ja ühendused sellistest ainetest puhtad ning veenduge, et rasvad ei siseneks ventiili, kui ühendate rõhuregulaatori seadmega.
Hapnikuga reisimine
- Võtke oma arstiga ühendust, et läbi viia kõrgustest, kui te pole kindel, kas vajate meditsiinilist hapnikku lennureiside ajal.
- Enamus lennufirmasid ei luba teil meditsiinilise hapniku seadmeid lennukisse kaasa võtta. Peaksite seetõttu lennufirmaga reisimise eel ühendust võtma.
Tuleoht
- Hapnik pole iseenesest kergestisüttiv, kuid hapniku sisalduse suurenemine õhus võib põlemisprotsessi kiirendada ja põhjustada tavatingimustel mittepõlevate ainete süttimist.
- Ärge asetage hapnikumaski või ninakanüüli otse tekstiilmaterjalide (riided, voodikatted jne) peale või vahele, kui seade on kasutusel. Väljuv hapnik võib tekstiilmaterjalidesse imbuda ning neid kergestisüttivaks muuta.
- Kui te kahtlustate, et tekstiilmaterjalid on hapnikuga läbi imbunud, on tähtis need nõuete kohaselt raputada ja õhutada. Nende lühiajalisest õhutamisest ei piisa.
- Suitsetamine ja avatud leegid (nagu küünlad, ahjud ja kaminad) pole hapnikuseadmete läheduses lubatud.
- Ärge kasutage kunagi elektriseadmeid, nagu föönid või rösterid, samaaegselt hapnikuraviga.
- Tulekahju korral lülitage seade välja.
Hapnikuvarustus on moodsas meditsiinilises abis väga lihtne toiming. Sissehingatava õhu hapnikuga rikastamine on peamine sümptomaatiline meede kõikide patsientide puhul, kellel ilmnevad hapnikupuuduse märgid või sümptomid. Kodune hapnikuravi võib olla asjakohane kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK), raske astma ja uneapnoe sündroomiga patsientide puhul.
Meditsiiniline hapnik on saadaval tervishoiukeskustes, kiirabides, erakorralise meditsiinilise osakondades ja palatites. Hapnikku saadakse kas väikestest hapnikuballoonidest või haigla keskgaasisüsteemi torustiku kaudu.
Hapnikku võib patsiendini toimetada kas ninakanüüli või hingamismaski kaudu. Intensiivravi ja anesteetiliste rakenduste hingamisravis kasutatakse meditsiinilist hapnikku patsiendi vajadustele vastava hapnikusisalduse tagamiseks sissehingatavas õhus.
Meditsiiniline hapnik on vingugaasimürgituse tavapärane ravimeetod: kas hapnikuravi tavarõhul ja suure vooluga või positiivse rõhuga raskete juhtude korral (ravi hüperbaarilise rõhuga).